Адам Міцкевич. “Світязь”

Утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі А. Міцкевича «Світязь».

Матеріали до уроку

ФотоматеріалОзеро Світязь 008f54f8d3306a9f63254ae65acfe9a373422bbe ozero3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Озеро Світязь

svityaz-4 %d1%81%d0%b2%d1%96%d1%82%d1%8f%d0%b7%d1%8c-1

 

Відеоматеріал

Заосся


Цікава історія про озеро білоруською мовою


Балада пра Свiцязь / Баллада про Свитязь. (Адам Міцкевіч і возера Свіцязь) (1997)

Конспект уроку

Тема. Утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі А.Міцкевича «Світязь». Символічні образи, елементи фольклору у творі.

Мета: поглибити знання учнів про творчість А.Міцкевича, ознайомити з баладою «Світязь», довести утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі, з’ясувати символічні образи твору та елементи фольклору; закріпити знання учнів про жанр балади, розкрити фольклорно-національні традиції в творі, розвивати вміння виразного читання, аналізу художнього твору, виховувати кращі моральні якості людини.

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань і способів діяльності.

Обладнання:

Адам Міцкевич, без сумніву,

найбільший поет польської нації і

один із найгеніальніших людей,

яких видало людство.

Іван Франко

Хід урок

I. Актуалізація опорних знань

Повторення відомостей про баладу.

 1. II. Оголошення теми й мети уроку

III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

 1. Повідомлення.

Життя і творчість Адама Міцкевича (випереджальне завдання: опрацювати матеріал за підручником та роздатковим матеріалом).

 1. Стратегія «Продовж речення».

– Адам Міцкевич народився в …

– Причина вигнання польського поета з рідної землі – …

– На Україні Міцкевич побував в …

– Балада – це …

– До збірки «Поезії» ввійшли такі балади Міцкевича …

 1. Демонстрація фотокопії озера Світязь.
 2. Повідомлення про озеро Світязь на Україні.

Світязь – озеро Волинської обл. неподалік кордону з обл. Гродненською і Люблінською, між с. Шацьк і Пульмо. Світязь – найглибше озеро України, а також найбільше за об’ємом прісноводне озеро в країні. Рибна фауна багата. Це чудове озеро різко відрізняється характером своєї чистої і прозорої води від сусідніх дрібних озер і боліт, харчується могутніми глибинними ключами артезіанської води. У 1887 р. вода Світязя без видимої причини піднялася і стала затоплювати навколишні селища. Тому був прокопаий канал до сусіднього оз. Перемут. З озера Світязь випливає кілька струмків в сусідні озера і болота; саме приток не має і лежить вище інших місцевих водойм. Існує багато легенд та переказів про озеро.

5. Повідомлення про озеро Світязь в Білорусі.

Світязь — озеро в Гродненській області Білорусі, розташоване на кордоні Новогрудського і Корелицького районів за 20 км на південний схід від Новогрудка. Озеро знаходиться на вододілі басейнів Німану і Щари, в басейні річки Мовчадзі на території Світязького ландшафтного заказника.

Близько Світязя немає великих озер і річок, в нього не впадає жодна річка, а витікає лише Своротва — приплив Мовчадзі. Практично завжди рівень води в озері однаковий. Озеро знаходиться на південному схилі Новогрудської височини на висоті 258 метрів над рівнем моря і має форму, схожу на колесо.

Поблизу нього росте велика кількість реліктових рослин. В озері поширені плотва, краснопірка, карасі, щуки, піскурі, окуні, але переважають лини. В даний час Світязь використовується виключно в рекреаційних цілях, дозволена любительська риболовля. Існує багато легенд та переказів про озеро.

 1. Коментар учителя про історію створення балади Міцкевича «Світязь».

Отож, існують два озера Світязь в двох братніх слов’янських країнах.

З цими озерами пов’язано багато народних легенд, переказів, повір’їв, які сягають сивої давнини. Географічні реалії наближають легендарне минуле до дійсності, показують, що життя слов’ян має глибоке коріння в історії.

Легенда про озеро Світязь

Тут, де зараз озеро, шуміло казна-коли багате місто, панував у якому Туган. Давні та безвольні були ті часи, не рідкими були січі і напади. І от — прокотився новий переполох. На землі сусіда князя Мендога посунуло невідоме воїнство. Закликає Мендог підтримки у славетного Тугана, і князь, відданий ратній обітниці, зігнавши сміливих ратників, рушає в дальню путь. Та вже за брамою князя зупиняє дума, що полишає своє місто без захисту. Скорботний вертається він до міста й повідомляє про власний неспокій доньці. Дівиця утішає отця: вона виділа чудне сновидіння, у котрому явився їй ангел і пообіцяв надійний захист місту. Послухався отець доньки.

Повисла безмісячна ніч на спустіле місто, і під її покровом недруг підступив до міських стін. Охоплені страхом, мешканці кидаються до княжого палацу. У безнадії звертає благаючий погляд до небокраю князівна:

 • Як оминути люту кару. Нас убережи від неї, Громовицею вразь із превисокої хмарини, Чи сховай під землею!

По сих словесах місто провалилося під землю, а на його місцині виникло озеро.

Купавами-квітами вийшла на ньому невинна врода. Чужі ратники, розпалившись у січі, заходились прикрашати отим квітом обладунки. Та усяк, хто сягав у воду за чудесними квітами, умирав, убитий жахливим недугом.

Таку легенду розказала мешканка підводної яскині нахабному поміщику, котрий, відважившись розкусити одвічну таїну озера, сіткою витягнув химерне створіння на берег.

Польський поет Адам Міцкевич любив бувати на берегах Світязя, його вабила чарівність, таємничість, загадковість озера. Свою баладу «Світязь» поет присвятив Михайлові Верещаку.

Литовський варіант легенди про Світязь, знайдений А. Міцкевичем на побережжях білоруського Світязя (з подібною назвою існує два озера — на Україні й в Білорусії), поліг в основу його балад «Світязь» і «Світязянка», створених у 1820—1821 роках у Плужинах. Ось так, і наше озеро має відношення до імені славетного польського віршописця, правда відносно, через сказання, що рівною мірою стосується двох озерних братів — білоруського і українського.

Коли читаєш твір Міцкевича, наче бачиш це чудове озеро:

Станеш, затримавши подих:

Зорі побачиш вгорі й під собою,

Місяць у небі і водах.

І поринаєш у світ легенди…
7.Перегляд відеоролика «Світязь» (експозицію балади Адама Міцкевича читає в оригіналі Анна Міцкевич).

Бесіда.

 • Ваші враження від перегляду відеофільму.
 • Чи зрозуміли ви суть прослуханого на білоруській мові?
 • Спробуйте переказати текст.
 1. Читання експозиції балади Адама Міцкевича в перекладі М.Пригари.
 2. Бесіда за змістом прочитаного.

– Де відбуваються події?

– Яким ми бачимо озеро?

– Чому воно лякає уночі?

– Що чути з озера?

– Чи розуміють люди, що відбувається?

 1. Коментар учителя.

В експозиції звучить схвильована й емоційна розповідь про озеро Світязь, з яким пов’язано так багато древніх легенд і сказань. Міцкевич – майстер таємничого змісту, що досягається передовсім за рахунок виразного пейзажу-змалювання стихії води, яка вабить своєю таємницею. В описі Світязя поет органічно поєднав казку і реальність, сучасність і таємницю давнини, що загалом властиве для його творчого стилю. Згадка про нечисту силу, про бенкети сатани, характерна для поетики романтизму, ще більше посилює напруження, викликаючи почуття жаху, яким так майстерно оперували романтики.

 1. Робота над сюжетом балади.

( Учитель ставить запитання, учні відповідають цитатами з тексту балади)

– Кого рибалки спіймали в сітях?

– Чому вони не загинули на відміну від інших, охочих дізнатися таємницю озера?

– З яким проханням звернувся князь-сусід до Тугана?

– Як Світязянка заспокоїла батька?

– З якими словами звернулася княжна до ангела?

– На що перетворилось місто Світязь та його жителі?

 1. Евристична бесіда.

– Яке враження справила на вас балада?

– Зачитайте опис озера Світязь.

– Чому поет робить його таким детальним?

– Порівняйте фотокопію озера Світязь із описом Світязя у баладі Міцкевича.

– Чи вдалося поету водночас показати красу, небезпеку і чарівність природи? Що для цього поет використав?

( Відповідати за допомогою методу «Прес»:

Я вважаю, …

Тому, що …

Наприклад, …

Отже, …)

– Яку таємницю зберігало озеро?

– Від імені княжни описати місто Світязь.

– Чому князь Туган із військом вирушив із міста?

– Нагородити епітетами княжну, доньку Тугана.

– Перед яким вибором опинилися люди?

– Як це їх характеризує?

– Визначити тему та ідею балади. (Тема: показ боротьби польського народу за незалежність. Ідея: уславлення патріотизму простих людей)

– Доведіть, як в баладі утверджується любов до батьківщини і патріотизм.

 1. Дослідницька робота групах.

Група №1

– Визначити композиційні елементи балади.

Експозиція: опис озера Світязь.

Завʼязка: бажання дізнатися про таємницю озера.

Розвиток дії: поява князівни, розповідь про Туганову державу, напад ворогів.

Кульмінація: небажання потрапити в неволю та добровільна смерть.

Розвʼязка: біле латаття як згадка про подвиг народу.

Група №2

-Довести, що «Світязь» за жанром є балада.

Група №3

– Яке місце в баладі відведено місцевому колориту?

Балада «Світязь» побудована на матеріалі слов’янської історії, легендаризованої, поетизованої митцем у дусі романтизму. У даній баладі, як і в інших ранніх творах, багато місця відведено місцевому колориту. Місцевий колорит – це сукупність достовірних деталей, які передають географічні й національні особливості місця подій, атмосферу й обстановку новогрудських країв. Невипадково тут згадуються реальні географічні місця: озеро Світязь – одне з найпрекрасніших місць Білорусії; Новогрудок– містечко, яке нині входить до складу Білорусі (Міцкевич народився неподалік від нього); Плужини – маєток, де проживав Михайло Верещак, брат коханої поета. Про місцевий ландшафт свідчать назви місцевих сіл: Царини, Заосьє, Рута, Щорси, руїни замків, бори, дороги, вибалки. Прикмети Новогрудського регіону, томоміміка, а також одяг, звичаї, діалект надають емоційній атмосфері твору відчуття достовірності, передають екзотичність волинсько-української природи. Це дозволяє письменникові наблизити легендарне минуле до дійсності, показати, що життя слов’ян має глибоке коріння в історії, для того, щоб жити далі, треба знати про те, що було, бути гідним пам’яті своїх предків.

 1. «Коло думок».

– Чи правильно вчинили жителі міста?

– Чи був у них інший вихід?

– Якби у вас була можливість, щоб ви порадили?

Коментар учителя.

У баладі утверджується любов до батьківщини і героїзм. Жителі міста – люди сміливі, горді. Вони обрали волю і смерть, але не скорилися ворогові.

– Що спільного з погляду фольклорних традицій у баладі Міцкевича «Світязь» і баладах Шевченка?

Коментар учителя.

У «Світязі» Міцкевича рибалки неводом витягують з води жінку ( «Кучері білі, уста, мов, корали…». ЇЇ можна порівняти з героїнею балади Т.Шевченка «Русалка». Народні повір’я про русалок в обох творах набувають іншого осмислення, ніж у фольклорі. У баладах Шевченка «Русалка», «Лілія», «За байраком байрак» фантастичне, виняткове постає не як об’єкт зображення, а як поетичний засіб узагальнення трагічного соціального становища героїв. Щось подібне бачимо і в баладі «Світязь», де образ жінки конкретизується через сюжет: жінка розповідає, що в своїй «прірві підводній» білопінні вали поховали місто, «Туганів державу». Згадаймо, що героїня балади «Лілея» Т. Шевченка, яка виявилась «байстрям» пана, гине від розлюченого натовпу («Я умерла \ зимою під тином, \ А весною процвіла я \ Цвітом при долині, \ Цвітом білим, як сніг, білим!»). Бачимо, що обидва поети використали широко відомий в народній творчості мотив перетворення дівчини після смерті в лілею. Хоча тематика в обох поетів різна: в А. Міцкевича – історико-патріотична, в Т. Шевченка – соціально-побутова.

 1. Робота в групах.

( Учитель кожній групі роздає інформаційні картки, в яких пояснюються традиційні для слов’ян образи-символи).

Завдання: за допомогою іформаційних карток дослідити використання Адамом Міцкевичем у баладі «Світязь» традиційних образів-символів, з якими в уявленнях слов’ян пов’язані усталені значення.

Картка №1

Вода – символ першоматері, плодючості, початку й кінця всього сущого на землі; у християн – символ очищення від гріхів, смерті й поховання, життя і воскресіння із мертвих, чесності й правдивості, сили, дівчини та жінки.

– У баладі «Світязь» з водою (озером) пов’язана тема смерті й відродження народу, історія жіноцтва Туганової держави, мотив духовної сили народу, яка полягає в його єдності й прагненні до волі.

Картка №2

Синій, блакитний колір – символізує довір’я, безкінечність, сум. Це колір неба і води. У християнській культурі він асоціюється з вічною божественною істиною. Означає також доброчесність, добру славу, вірність.

– Синій колір озера Світязь(«безодня блакить») навіює печальну згадку про минуле, про загибель Туганової держави. Водночас цей колір допомагає авторові утвердити святенність боротьби за свободу, добру славу, яку нескорений народ залишив по собі. Образ жінки, що раптово з’явилася із синіх хвиль, утілює думку про вірність своєму народові.

Картка №3

Білий колір – символ невинності, чистоти, доброчесності, світла, сонця, життя, вічності. У християнських традиціях біле означає спорідненість із Божим світом. У білому зображуються ангели, святі. Водночас білий має і протилежну символіку: це знак смерті, порожнечі, мовчання. Слов’яни одягали покійників у білий одяг.

– А.Міцкевич використав усе розмаїття значень білого кольору в баладі «Світязь». Народ Туганової держави жив щасливо, але з приходом гнобителів життю людей загрожує небезпека. «Біле нас щось огортає» – ця фраза символізує смерть, яку мужньо приймає народ. Але водночас це і знак божого світла, яке рятує людей із неволі і через смерть наближає до вищого божественного смислу. Білі квіти, на які перетворилися дівчата й жінки Світязя, уособлюють духовну чистоту та невинність. Однак тим, хто загрожує всьому «білому» ­­­­­­­ – чистому, вільному, доброчесному – квіти несуть смерть.

Картка №4

Лілія (купава) – символ цноти, чистоти, непорочної краси. Водночас вона – символ смерті, відданості, помсти покійника, квітка Пресвятої діви.

– Білі купави у баладі Міцкевича «Світязь» уособлюють духовну красу народу, який бореться за свою волю. Поет розвинув традиційний фольклорний мотив «помсти покійника» у мотив «помсти квітів». У такий спосіб автор показує продовження боротьби за свободу, карає гнобителів, закликає всі народи звільнитися від поневолення.

Картка №5

Зелений колір – колір трави, символ природи, молодості, плодючості, краси і радості, ствердження життя, миру.

– Білі купави у «листі зеленім» у баладі Міцкевича втілюють віру поета у свій народ, у продовження його життя, нове відродження, мирне вільне існування.

 1. Коментар учителя.

І досі на дзеркалі води Світязя милуються Божим світом чудові купави, нагадуючи нащадкам про подвиг простих жінок, про їх безмежну гордість, про любов до батьківщини. І ці тендітні квіти наче звертаються до нащадків – а що зробили ви для своєї Батьківщини? …Закінчена балада, але ні сучасникам Адама Міцкевича, ні нам не дає спокою це запитання. І в цьому, я впевнена, заклик поета, громадянина і патріота.

IV. Підсумок уроку

– У чому секрет балади Міцкевича «Світязь»?

– Виконання тестового завдання на знання змісту балади.

V. Домашнє завдання

– Виписати художні засоби із балади «Світязь».

– Намалювати ілюстрації до балади (за бажанням).

– Повідомлення про Р.Л. Стівенсона (творча група)

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

Література:

 • Нєделко Л.П. Планування.7клас\\ Зарубіжна література в навчальних закладах.-2002.-№12.-с.23-25 (розробка уроку із журналу) .
 • Міцкевич Адам. Вибране: Поетичні твори.- К.: “Веселка”, 1984 р.(книга одного автора).
 • Хименець А.А. Адам Міцкевич. Балада «Світязь». [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://svitliteraturu.ucoz.ua (розробка уроку).

Інтернет-ресурси:

 

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s