Е.Т.А.Гофман. “Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер”. Аналітика твору.

Е.Т.А.Гофман. “Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер”.

Аналітика твору.

Геній німецького романтизму

Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору

Гофман був воістину універсальною особистістю в культурі — письменник, мислитель, художник, композитор і юрист. Проживши коротке життя (всього 46 років), він зумів створити твори, які стали подією не тільки в загальносвітовому мистецтві, а й у особистому культурному просторі кожної людини, доторкується до творчості цього генія.

Багато зі створених Гофманом образів стали загальними. До їх числа належить і герой казкової новели «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». Тут автор проявив таку чудову дотепність, глибину уяви і силу художнього узагальнення, що сама казка і образи, в ній відтворені, виглядають надзвичайно актуальними і сьогодні. То в політиці, то в мистецтві, то в засобах масової інформації раз у раз промайне цей зловісний карлик — Крихітка Цахес.

Короткий зміст зачину казки

З картини спекотного дня і сумних нарікань втомленої селянки починається розповідь. Ми дізнаємося про те, що багатство, незважаючи на важку працю, не поширюється на руки цієї жебракуючої сім’ї. До того ж ще в неї народився рідкісний потвора, тільце якого автор дуже виразно порівнює то з роздвоєною редькою, то з насадженим на вилку яблуком, на якому намалювали безглузду гримасу, то з дивовижним обрубком кривого дерева. Минуло два з половиною роки з того часу, як народився крихітка Цахес, але ніхто не бачив в ньому яких би то не було людських проявів. Він все ще не вмів ходити і говорити, а видавав лише якісь нявкотливі звуки. І треба ж було такому статися, що в ту пору повз проходила справжня фея, якій, щоправда, доводилося маскуватися під каноніссу (привілейовану черницю) притулку для шляхетних дівчат, оскільки феї в тому князівстві були під найбільшою забороною.Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору

Фея Розабельверде перейнялася гострим співчуттям до жалюгідного сімейства і нагородила крихітного виродка надзвичайною магічною силою, яка не забарилася проявитися перш, ніж селянка повернулася додому. Пастор, повз будинок якого вона проходила, зупинив жінку і, забувши про свого чарівного трирічного синочка, раптом став милуватися жахливим карликом, котрий  вчепився в материнську спідницю. Святий отець жахливо здивувався тому, що мати не може оцінити чудову красу прекрасної дитини, і попросив забрати малюка до себе.Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору

Зауваження про душевні якості

Наступна зустріч читача з тим, кого звуть крихітка Цахес, відбулася багато років по тому, коли той виріс і став студентом. Першими, хто зустрів в лісі по дорозі в Керепес злобного карлика, були благородні молоді люди — Фабіо і Бальтазар. І якщо перший мав глузливий і гострий розум, то другий відрізнявся вдумливістю і романтичними прагненнями. Вид і манери потворного незнайомця, котрий як чіп викотився з сідла під ноги юнакам, викликали у Фабіо гуркіт реготу, а у Бальтазара — співчуття і жалість. Бальтазар був поетом, чиє натхнення підкріплювалося палкою закоханістю в Кандиду, гарненьку дочку професора, у якого юнак слухав курс лекцій з природознавства.

Зачаровуюча сила

Поява мерзенного карлика викликала в місті зовсім не ту реакцію, яку очікував Фабіан, передбачаючи  загальну потіху. Раптом чомусь всі жителі заговорили про непоказного  виродків як про статного і вродливі юнака,котрий володіє багатьма гідностями. Ще більше місто зійшло з розуму, називаючи маленького монстра «витонченим, пригожим та вправним молодиком», коли крихітка Цахес побував на літературному чаюванні професора Моша Терпіна, в дочку якого був закоханий Бальтазар. Тут юнак прочитав свою чудову і витончену поему про кохання солов’я до троянди, в якій висловив жар власного почуття. Те, що сталося після цього, було просто фантастикою! Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз творуПідкорені поемою, слухачі наперебій стали нахвалювати … крихітку Цахеса, звертаючись до нього шанобливо «пан Цинобер». З’ясувалося, що він не просто «тямущий і майстерний», але «чудовий, божественний». Потім професор Мош Терпін показував дивовижні досліди, але славу здобув не він, а все той же крихітка Цахес. Це він в силу незрозумілої чаклунськпї аури в присутності талановитих і розумних людей миттєво іменувався досконалістю. Чи зіграє концерт обдарований музикант — захоплені погляди спрямовуються в бік Цахеса, заспіває чудовим сопрано велика артистка — і чується захоплений шепіт, що в усьому світі не знайти такої співачки, як Цинобер. І ось вже синьоока Кандида без пам’яті закохана в крихітку Цахеса. Він робить карколомну кар’єру, стаючи спочатку таємним радником, а потім і міністром князівства. Перейнявся великою важливістю і став вимогливим до почестей, як його іронічно характеризує Гофман, крихітка Цахес.

Короткий зміст кульмінації казки

Все, що при ньому хто-небудь зробить або скаже що-небудь чудове, негайно приписується Цахесу. І навпаки, всі мерзенні та безглузді витівки виродка (коли той сипить, кумкає, блазнює і несе нісенітницю) в очах суспільства приписуються справжньому творцеві. Тобто відбувається якась диявольська підміна, що вводить в розпач тих, хто заслужив успіх, але приречений на ганьбу через проклятого виродка. Пекельною силою, яка викрадає надії, називає Бальтазар чаклунський дар злого карлика. Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору Але має ж бути проти цього безумства якийсь засіб! Чаклунства можна протистояти, якщо «з твердістю йому стати проти», де є мужність, там перемога неминуча. До цього висновку приходять позитивні герої казки — Бальтазар, Фабіан і молодий референдарій, котрий цілив на посаду міністра закордонних справ, Пульхер (заслуги і посаду якого викрав Цахес). Друзі дізнаються про дивовижну обставину: кожні дев’ять днів фея прилітає в сад до Цахеса, щоб розчесати його локони і оновити чарівну силу. І тоді вони починають шукати способи впоратися з чарами.

Зло можна перемогти

Після цього в казці з’являється ще один персонаж — чарівник Проспер Альпанус. Вивчивши книги про гномів і альраунів, він приходить до висновку, що крихітка Цахес — звичайна людина, наділена не по заслугах чудовим даром. У магічній сутичці Альпануса і Розабельверде більш могутній маг позбавляє фею можливості допомагати своєму підопічному: гребінь, яким та розчісувала волосся маленького чудовиська, розбився. А Бальтазару чарівник розповів про те, що таємниця Цинобера полягає в трьох вогнистих волосинах у того на тімені. Їх треба вирвати і негайно спалити, тоді всі побачать Цахеса таким, який він насправді.

Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору

З філософської точки зору, колізія сюжету полягає в тому, що в силу незрозумілого стихійного втручання несправедливість торжествує, а правда зазнає поразки. Завдяки підтримці більшості, зло стає легітимним і починає правити дійсністю. І тоді потрібен вольовий імпульс, опір масовому гіпнозу, щоб змінити становище. Як тільки це відбувається в умах і діяннях деяких, нехай і малої частини, людей, що діють спільно, ситуація змінюється.

Юнак успішно справляється зі своєю місією: тоне в нічному горщику з власними нечистотами крихітка Цахес. Герої виправдані, Кандида визнається, що завжди любила Бальтазара, молоді одружуються, отримавши в спадок чарівний сад і будиночок Альпануса.

Фантастика — це зворотна сторона реальності

Гофман був переконаний в тому, що мистецтво — це єдине джерело перетворення життя. В оповіданні задіяні тільки сильні емоції — сміх і страх, поклоніння і огида, відчай і надія. У казці про крихітку Цахеса, як і в інших своїх творах, письменник створює наполовину реальний, наполовину міфічний світ, в якому, за словами російського філософа Володимира Соловйова, фантастичний образ існує не десь за межами реальності, є іншою стороною нашої дійсності. Гофман використовує мотив чаклунства тому, щоб яскравіше та ясніше продемонструвати, якою є реальність. А щоб скинути з себе її кайдани, він вдається до гострої і тонкої іронії.

Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору

Художні прийоми

У тканину розповіді витончено вплітаються і своєрідно обігруються всім відомі фольклорні мотиви, які означають чарування. Чарівні волоски, якими наділила свого вихованця фея, набалдашник чарівної палички, що виділяє промені,  золотий гребінь, здатний обертати потворне на прекрасне. Використовує Гофман і відому казкову тему одягу, наповнюючи її злободенним не тільки для його сучасників, а й для нас з вами змістом. Згадаймо рукава і фалди Фабіанового сюртука, довжина яких негайно ставала причиною для того, щоб навісити на його володаря злі і дурні ярлики.

Іронія Гофмана

Письменник сміється над безглуздими новаціями в чиновницьких апаратах. Сатиричний образ чиновницького мундира з алмазними гудзиками, число яких позначає ступінь заслуг перед батьківщиною (у звичайних людей їх було по дві або три, у Циннобера аж цілих двадцять), автор теж обігрує з вишуканим художнім змістом. Якщо на звичайній людській фігурі і так прекрасно утримувалася почесна міністерська стрічка, то на торсі Цахеса — короткому обрубці «з павуковими ніжками» — вона могла втриматися тільки за допомогою двох десятків гудзиків. Але ж «високоповажний пан Цинобер» був, звичайно, гідний такої високої почесті.

Нарешті, блискучою бачиться констатація результату безчесного життя потворного самозванця: помер від страху померти — такий діагноз ставить лікар, оглянувши тіло покійного.

Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »короткий зміст аналіз твору

Нам є про що задуматися

Гофман дотепно показує нам портрет суспільства, дзеркалом якого і став злощасний крихітка Цахес. Аналіз проблеми приводить нас до висновку про те, що збожеволіти подібним чином можна дуже легко і безнадійно. Якщо ти сам готовий підміняти істину брехнею з корисливих мотивів, якщо і тобі не чужа схильність приписувати собі  надбання, таланти  інших, якщо, нарешті, тобою рухають в житті не сміливі і вільні ідеї, а вузьколобий конформізм, рано чи пізно ти зведеш на п’єдестал крихітку Цахеса по прізвисько Цинобер.

Джерело: Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер »: короткий зміст, аналіз твору

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s